Klinčić – moćna ljekovita biljka

Kušate ga u toplim zimskim napitcima ili u domaćim slasticama, poput medenjaka, u tragovima ste ga isprobali u zubnim pastama ili losionima za tijelo i mirisnim parfemima.  Riječ je o klinčiću, poznatom ljekovitom začinu. Latinski mu je naziv Syzygium aromaticum, a još se naziva i clavus, što u doslovnom prijevodu znači čavao, na koji i liči. Klinčići su duljine između 12 i 16 mm i cvjetni su pupoljak stabla karanfilovca. Miris im je topao, opor i aromatičan, a okus slatkasto-trpak i vrlo jak, zbog čega je danas klinčić jedan od najslavnijih začina na svijetu i ima uistinu široku upotrebu.  U naše krajeve davno su ga donijeli pomorci sa svojih putovanja.  No on je i moćna ljekovita biljka s provjerenim djelovanjem protiv upala, bolova, oksidacije i karcinoma.

Iako mali, klinčić je moćan lijek za mnoge bolesti. Glavni sastojak klinčića je eugenol, kojemu je glavno obilježje protuupalno djelovanje. Osim toga, sadrži minerale kalcij, željezo, magnezij, fosfor, cink, bakar, mangan i selen.  Bogat je vitaminima C, B6, E, K, folnom kiselinom, tiaminom, riboflavinom i niacinom. Konzumiranje klinčića može pomoći kod niza bolesti, unutarnjih ili vanjskih, a kao dodatak prehrani, ovaj začin koristi se cijeli, mljeven ili koncentriran kao ulje.

Od davnina klinčić se koristi za uklanjanje lošeg daha. Utvrđeno je da ima analgetička svojstva, a posebice djeluje kod zubobolje. U nekim zemljama stomatolozi rabe njegovo ulje za dezinfekciju zuba prije operacije, zbog snažnog antibakterijskog djelovanja. A kako vama može pomoći? Cijeli klinčić možete staviti na desni, što bliže bolnom području, zubu koji je problematičan. Zadržite ga ondje. Tanka kožna membrana desni lako upija ulje iz njega te pruža trenutno olakšanje, što ćete i sami ubrzo primijetiti.

Klinčić djeluje i kao antimikrobni agent, ubijajući parazite i bakterije u probavnom traktu. U primjerenim dozama olakšava i prekomjernu nadutost i grčeve. Antiparazitno čišćenje uljem klinčića smatra se jednom od najdjelotvornijih metoda čišćenja cjelokupnog organizma. Ubija sve mikroskopske vrste protozoa i jajašca parazita, koja se drugim sredstvima ne mogu ukloniti iz tijela. Učinkovit je protiv mnogih vrsta gljivica uključujući i Candidu, kao i bakterija streptokoka, stafilokoka i pneumokoka.

Koristiti ga možete u čaju i drugim napitcima, svakodnevno, u malim dozama, kako biste povoljno utjecali na svoju probavu i jačanje imuniteta.

Klinčić je poznati prirodni afrodizijak.

Preporuča se piti dvije šalice čaja od klinčića svaki dan ili uzimati dvije kapsule klinčića u prahu dva puta dnevno. Čaj od klinčića možete napraviti na sljedeći način: 2 – 3 klinčića prelijte sa 2,5 dcl vruće vode i ostavite da odstoji poklopljeno 15 minuta. Nakon toga, čaj procijedite i popijte.

Znanstveno je potvrđeno da je klinčić među najzdravijim začinima svijeta zbog svojih antioksidativnih svojstava. Postoje i dokazi da određeni spojevi u klinčiću djeluju kao antihistaminici. To je jedan  od najsnažnijih prirodnih rastvarača krvnih ugrušaka. Danski su istraživači otkrili da u rastvaranju krvnih ugrušaka klinčić ima jače djelovanje od aspirina, koji je mnogima dio terapije u liječenju visokog tlaka i povišenog kolesterola u krvi.

Jedno istraživanje provedeno u laboratorijskim uvjetima pokazalo je da eugenol, glavno eterično ulje u klinčiću, ubija preko 91 posto stanica tri vrste raka dojke. U drugom istraživanju, u kojem je eugenol davan miševima, usporio je rast stanica raka dojke za 78 posto za samo četiri tjedna. Nedavna su istraživanja potvrdila njegovu moćnu aktivnost i protiv drugih vrsta karcinoma – prostate, pluća, grla i kože. Indija je jedna od zemalja s najvišom potrošnjom klinčića pa nije slučajno da je u toj zemlji stopa raka dojke za 75 posto niža nego u Europi i u Sjedinjenim Državama. Klinčići su stoga vrlo zdrav dodatak uravnoteženoj prehrani utemeljenoj na organskom voću i povrću.

 

Znanstveno je potvrđeno da je klinčić među najzdravijim začinima svijeta zbog svojih antioksidativnih svojstava.

 

Ljekovito djelovanje klinčića

  • liječi nesanicu
  • regulira šećer u krvi
  • smiruje upale
  • ublažava bol, osobito zubobolju
  • uništava bakterije
  • uklanja mučninu i povraćanje
  • potiče izlučivanje sluzi
  • pomaže radu jetre
  • liječi upalu usne šupljine i grla

 

Tinktura od klinčića

Sastojci: 

  • 20 grama klinčića
  • 1 dcl 70-postotnog alkohola

Klinčiće na grubo sameljite. Zatim ih prelijte alkoholom i ostavite u zatvorenoj staklenci dva tjedna. Procijedite tinkturu i uzimajte 2 do 4 kapi, u čaši vode. Možete ju koristiti za ispiranje i grgljanje usne šupljine i grla.

Ruski napitak protiv gripe i upale grla

Znanstveno je potvrđena djelotvornost ovog ruskog narodnog napitka protiv prehlade i upale grla.

Sastojci: 

  • 2 dcl tople vode
  • 1 čajna žličica svježeg naribanog hrena
  • 1 čajna žličica mljevenih klinčića
  • 1 čajna žlica meda

U čaši tople vode pomiješajte sastojke i lagano pijte. Povremeno promiješajte, da se hren ne slegne.

Ljekovito kuhano vino

Uživamo ispijajući ga na trgovima i ulicama ovih blagdanskih dana. No jeste li znali za ljekovita svojstva kuhanog vina? Napravite kod kuće vaš omiljeni napitak i uživajte u mirisima i okusima. Pokuhajte četiri decilitra crnog vina s dva decilitra vode. Dodajte dva klinčića, komadić vanilije, tri anisa, sušenog đumbira (koliko stane na vrh noža) i meda po želji. Ovaj topli napitak podići će vaš imunitet, pomoći kod probavnih problema, te zaštititi vas od gripe i prehlade.

Osim što je neizostavan začin u kuhanom vinu, klinčićem se aromatiziraju brojna slatka i slana jela. Bogato začinjeni kolači, keksi, pudinzi ili slatki kruhovi nerijetko u svojem receptu sadrže klinčić u kombinaciji s cimetom, a katkad i đumbirom. Klinčić izvrsno povezuje okus jabuka i krušaka pa se često koristi u pripravi pita i torti ili voćnih umaka i kompota. S obzirom na to da je njegov okus vrlo intenzivan, nužno ga je pri kuhanju postupno i pažljivo dozirati. Cjeloviti klinčići ukusni su u juhama od graška i graha ili zapečenom grahu s čilijem, gdje njihova snažna, jetka mirisna karakteristika daje punoću okusa. Isto tako, u očišćenu glavicu luka može se utisnuti nekoliko cjelovitih klinčića pa dodati riži prilikom pirjanja. Klinčić je prisutan u mnogim kombinacijama začina, npr. u mješavini za kiseljenje povrća ili u mješavini začina za pečenje. Najbolje ga je kupovati u cjelovitom obliku, jer pakiran u prahu brzo gubi okus, a i njegova ljekovita svojstva propadaju. Cijele klinčiće se preporuča potrošiti u roku od godinu dana, a mljevene unutar šest mjeseci. Budući da je vrlo čvrste strukture, teško ga je usitniti pa se savjetuje samljeti ga u mlincu za kavu. Čuva se u zatvorenim posudama i drži na suhom i tamnom mjestu. Svježinu začina moguće je produžiti čuvanjem u hladnjaku.

Umak od jabuka i brusnica

Sastojci:

  • 350 grama brusnica
  • jedna nasjeckana jabuka
  • 1/3 šalice javorovog sirupa
  • 1/2 žličice cimeta
  • 1/2 žličice klinčića
  • 1/4 žličice đumbira

Pomiješajte sastojke u posudi i zagrijte ih do vrenja. Smanjite vatru i pustite da umak lagano vrije uz povremeno miješanje. Umak je gotov nakon što brusnice počnu pucati, a jabuke omekšaju. Poslužiti ga možete i uz jela sa seitanom.

 

I još nekoliko korisnih savjeta: 

  • Trudnice i dojilje ne bi smjele koristiti klinčić.
  • Ne preporuča se konzumacija klinčića dva tjedna prije bilo koje operacije.
  • Možete provjeriti kvalitetu klinčića tako što ćete ga ubaciti u čašu vode. Ako pluta okomito, dobar je – plutanje je znak da sadrži kvalitetna i ljekovita ulja kojima duguje svoju djelotvornost i popularnost. Ako pluta vodoravno ili potone u čaši, to je znak da ga ne trebate koristiti.
Štitnjača.hr

O životu sa štitnjačom. O životu bez štitnjače. O šarenim i sivim danima. I svemu između toga.

WordPress Ads